Finały Mistrzostw Polski MOW 2019 w halowej piłce nożnej

       W dniach 13-14.04.2019r. w Borowiu odbył się turniej finałowy Mistrzostw Polski MOW w Halowej Piłce Nożnej. Zawody odbyły się systemem grupowym, gdzie nasza drużyna awansowała do półfinału, a następnie do finału. Mecz finałowy rozgrywaliśmy z drużyną reprezentującą gospodarzy zawodów- Mow Borowie.

        Po dramatycznym  meczu godnym Mistrzów Polski, drużyna Mow Borowie w dogrywce uzyskała wynik 3:2, a nasza ekipa wywalczyła tytuł wicemistrza Polski. Reprezentacja Mow Kamionek Wielki wystąpiła w składzie: kapitan Kacper Baranowski, Mariusz Grabowski, Jakub Bartnikiewicz, Sebastian Krawczyk, Dawid Śledź, Dominik Skowroński, Maciej Heba, Jakub Pawikowski, Mateusz Grzyb, Wiktor Witka, Adam Potoczek. Opiekunami byli Artur Podborowski i Leszek Grędziński.

   

 

Opracował L.Grędziński  

43 Zlot Pamięci Narodowej w Nadbrzeżu

    Dnia  06.04.2019 roku grupa rekonstrukcyjna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego biorącego udział w projekcie edukacyjnym „Bliżej Historii”, uczestniczyła w 43 Ogólnopolskim Zlocie Pamięci Narodowej w Nadbrzeżu.

  

        Przebrani w mundury II Rzeczpospolitej Polskiej oraz Armii Krajowej przeszliśmy do Nadbrzeża, gdzie rozpoczęły  się uroczyste  obchody poświęcone pamięci więźniów podobozu KL Stutthof. Było to dla nas szczególne wydarzenie, ponieważ wraz z  żołnierzami Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód z Elbląga mogliśmy oddać hołd oraz wziąć udział w nabożeństwie poświęconym więźniom podobozu KL Stutthof.

  

      Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez reprezentacje biorące udział w rajdzie m.in.  przez wychowanków oraz Dyrekcję Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim.

  

 

Opracował:

Dawid Tryba

 

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

    W miniony weekend  nasi wolontariusze po raz kolejny wspierali akcje ,,Podziel się posiłkiem” w wielkanocnej zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności w Elblągu. Tym razem dzielnie spisali się wychowankowie grupy VI: Patryk Malinowski, Grzegorz Karasiński, Daniel  Połubiatko i Paweł Baranowski wspólnie z Panią Kasią Filip oraz grupą IV: Dawid Śledź, Piotr Pupp, Michał Wierzbicki i Krzysztof Zalewski wspólnie z Panem Gerardem Swatowskim.  Włączając się do takiej akcji pomagamy ludziom którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Dzięki zbiórce żywności ich Święta z pewnością będą przyjemniejsze  a na ich stołach zagoszczą pyszne potrawy.  Nasi wolontariusze dobrze wiedzieli jak zachęcić klientów do zakupów. Swoim uśmiechem i życzliwością przekonali  ich, że warto pomagać. Dzięki tej wspaniałej akcji uzbieraliśmy sześć pełnych wózków jedzenia.

  

 

Opracowała:

Katarzyna Filip

TARGI PRACY I EDUKACJI W ELBLĄGU

         2 kwietnia  wychowankowie klas I i II Branżowej Szkoły I Stopnia  po raz kolejny brali udział w Elbląskich ,,Targach pracy i  edukacji”. I tym razem jakość i forma przekazu informacji nas nie zawiodła.  W tegorocznych Targach były nie tylko liczne oferty pracy ale i zaprezentowało  się wiele szkół  Elbląskich. Nasi wychowankowie mogli otrzymać wiele przydatnych informacji dotyczących kierunków kształcenia, kursów i szkoleń kwalifikacyjnych,  warunków rekrutacji oraz porównać możliwości zdobycia wykształcenia co do proponowanych ofert na rynku pracy. Z pewnością największym zainteresowaniem naszych podopiecznych były stanowiska związane z żandarmerią wojskową ,  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz szkoły z internatem. Myślę, że warto korzystać z takich inicjatyw, młodzież ma możliwość porozmawiania z pracodawcami, jakie mają możliwości i perspektywy zatrudnienia  a także spotkać się z uczniami innych szkół i wymienić doświadczenia.

Opracowała 

Katarzyna Filip

Półfinały Mistrzostw Polski MOW w tenisie stołowym

   W dniu 28.03.2019 odbyły się Półfinały Mistrzostw Polski MOW w tenisie stołowym. Po zaciętej walce nasza drużyna w składzie: Mariusz Grabowski, Wiktor Witka i Patryk Potrapeluk zajęła IV miejsce.

 

 

Leszek Grędziński

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W GRUPIE WYCHOWAWCZEJ

     Wychowankowie I grupy wychowawczej MOW Kamionek Wielki obchodzili dzień wiosny astronomicznej i kalendarzowej. Wykonaliśmy Marzannę z materiałów ekologicznych, z którą symbolicznie pożegnaliśmy zimę podczas rajdu. Od kilku dni sprzątamy także  z innymi grupami wychowawczymi teren wokół Pomnika Ofiar w Nadbrzeżu, widzimy więc zwiastuny wiosny: bociany, żurawie  jaskółki i przebiśniegi. 

     

        Wychowawca zorganizował nam także konkurs wiedzy dotyczący ważnych wydarzeń historycznych z tego okresu. Tak więc przypomnieliśmy sobie etiologię Dnia Kobiet, dowiedzieliśmy się, że w 1939 roku w marcu wybuchła wojna domowa w Hiszpanii o czym pisze E. Hemingway w  powieści "Komu bije dzwon", że w marcu 2009 zmarł kardiolog Zbigniew Religa a 130 lat wcześniej urodził się Albert Einstein. Ciekawostką dla nas było także to że w marcu 1959 roku amerykańscy naukowcy uruchomili sondę kosmiczną i wysłali ją poza ziemską grawitację oraz to iż w 1889 otwarto wybudowaną wieżę Eiffla a 20 lat później rozpoczęto w marcu właśnie budowę Titanica.

  

  

Wychowankowie I grupy wychowawczej

 

ELIMINACYJNY TURNIEJ MISTRZOSTW POLSKI W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

      W dniu 21.03.2019r. w Lidzbarku Warmińskim odbył się turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski MOW w Halowej Piłce Nożnej. Udział wzięły zespoły reprezentujące Mow Włocławek, Mow Warszawa z ul. Barskiej, Mow Kamionek Wielki oraz gospodarz Mow Lidzbark Warmiński.

  

       Nasza drużyna składająca się z 14 zawodników zwyciężyła we wszystkich meczach, odpowiednio 5:2,2:1,5:1, dzięki czemu, jako jedyna, uzyskała awans do Turnieju Finałowego, który odbędzie się w dniach 13-14.04.2019r w Mow Borowie. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju został przyznany naszemu piłkarzowi Jakubowi Bartnikiewicz, który został też królem strzelców, z sześcioma strzelonymi bramkami. Nasi reprezentanci zaprezentowali się od jak najlepszej strony pod każdym względem, dając przykład zaangażowania oraz umiejętności sportowych, co dobrze rokuje na przyszłość.

  

 

 

 

     A.Podborowski

                                L.Grędziński

Warsztaty archeologiczne z Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu

      W dniach od 05.03.2019 do 08.03.2019 wychowankowie MOW w Kamionku Wielkim uczestniczący w projekcie edukacyjnym „Bliżej Historii” wzięli udział w warsztatach archeologicznych. Dzięki Muzeum Archeologiczno – Historycznemu w Elblągu przez kilka dni mogliśmy zamienić się w prawdziwych archeologów - dotknąć prawdziwych zabytków oraz poczuć zapachy z przeszłości.

  

        Podczas warsztatów uczyliśmy się wyznaczać teren poszukiwań oraz obsługi urządzeń np. niwelatora, dzięki któremu wyznaczyliśmy obszar badań. Kolejnym krokiem było zapoznanie się z podstawowymi narzędziami archeologicznymi (gracki, szpadle, szpile, łata miernicza, szpachelki itp.) oraz rozpoczęcie badań archeologicznych. Podczas prac wraz z archeologiem panem Grzegorzem Stasiełowicz gromadziliśmy oraz na bieżąco analizowaliśmy materiał wydobyty z ziemi. Odnalezione przez nas przedmioty okazały się szczątkami kości zwierzęcej, fragmentami potłuczonych naczyń (z XVII i XVIII w.) czy elementami metalowymi, np. gwoździe czy elementy łączące poszycie średniowiecznej łodzi. W trakcie warsztatów mieliśmy również możliwość zwiedzić wystawy muzealne.

  

        Niezwykle ciekawa okazała się wystawa „Historia ukryta pod ziemią”, która prezentuje specyfikę prowadzenia badań archeologicznych w mieście. Po zakończeniu prac ziemnych zostaliśmy przeszkoleni i zabraliśmy się do czyszczenia zebranego materiału zabytkowego. Następnie archeolog przystąpił do inwentaryzacji znalezisk. Uwieńczeniem warsztatów była wirtualna przejażdżka, samochodem z elbląskiej fabryki Frantza Komnicka, z początku XX wieku po Starym Mieście w Elblągu oraz zwiedzanie zamku Elbląskiego. Warsztaty bardzo nam się podobały – mieliśmy możliwość po raz kolejny dotknąć historii oraz zobaczyliśmy jak ciężką pracą jest praca archeologa. Chcielibyśmy bardzo podziękować pani Dyrektor Muzeum Archeologiczno – Historycznego dr Marii Kasprzyckiej oraz zaprzyjaźnionemu z nami archeologowi Panu Grzegorzowi Stasiełowicz – DZIĘKUJEMY!

 

GALERIA

 

 

Opiekunowie akcji:

Stowarzyszenie Historyczno – Poszukiwawcze „Denar”

Dawid Tryba

Anna Patyk Rosiak

Bieg Tropem Wilczym

      Dnia 3 marca na zaproszenie stowarzyszenia „Tu Elbląg” oraz pana Jerzego Dudka udaliśmy się do bażantarni na VII edycję biegu „Wilczym Tropem”, w ramach projektu edukacyjnego  „Bliżej Historii” Jako młodzi rekonstruktorzy z Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wcieliliśmy się w rolę żołnierzy wyklętych - oddając cześć bohaterom.

  

        Przebrani w mundury opowiadaliśmy zainteresowanym o Żołnierzach Wyklętych, umundurowaniu oraz broni, a także wręczaliśmy medale zawodnikom biorącym udział w biegu. Po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się i porozmawiać z  zaprzyjaźnionym już panem  Jerzym Kwiatkowskim i wysłuchać jego historii.  Jesteśmy bogatsi o kolejne doświadczenia oraz wiedzę historyczną dotyczącą losów bohaterów naszej ojczyzny.

  

 

 

Opracował:

Arian Ziętek

Kacper Niezgódka

Oni walczyli za Niepodległą

       Dnia 2 marca w Kinie Światowid odbył się przegląd filmów dotyczących historii oraz losów żołnierzy walczących za naszą niepodległość. Wychowankowie z Kamionka Wielkiego biorący udział w programie edukacyjnym „Bliżej historii” w ramach grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentowali umundurowanie oraz broń z okresu II wojny światowej.

  

   Tematyka prezentowanych filmów była różnorodna :

  • „Żbik” opowiada o powstańcu warszawskim z Żoliborza, który w pierwszych dniach walk dołączył do 9 kompanii Dywersyjnej AK „Żniwiarz”. Po II wojnie światowej został aresztowany przez UB i w wyniku procesu skazany w 1950 r.
  • Projekcja „Wszystko dla Polski” to historia przebiegu wydarzeń Powstania Zamojskiego z lat 1942-1944.
  • film „Tarzan” pokazuje życie Tomasza Wójcika z Zawichostu. Był to żołnierz Wojska Polskiego, dowódca oddziału kawalerii w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Urządził zasadzkę na dowódcę 174 Dywizji Pancernej generała-porucznika Kurta Rennera, w której ten zginął wraz z eskortą składającą się z dwóch oficerów i pięciu żołnierzy  Waffen-SS . Był to najwyższy rangą generał niemiecki zastrzelony przez polskie podziemie.
  • Film „Obława” inspirowany jest wojennymi losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej ps. „Wydra”.

  

      Podczas przeglądu filmowego udało nam się poznać Świadka Historii, Powstańca Warszawskiego Pana Jerzego Kwiatkowskiego, który z chęcią opowiadał nam o swoich przeżyciach i którego zaprosiliśmy na pogadankę do naszego ośrodka.  Dziękujemy Panu Grzegorzowi Woloszczak za zaproszenie oraz naszemu wychowawcy D. Tryba.

Opracował:

Wychowanek grupy III Adrian Ziętek