Zajęcia edukacyjne w firmie " Zarpol"

      

We wtorek  20.02.2018r. uczniowie klasy III b gimnazjum  uczestniczyli  w wycieczce do zakładu produkcyjnego Zarpol w Gronowie Górnym.  Firma zajmuje się obróbką metali - produkuje części zamienne do turbin parowych i podzespołów do elektrowni zarówno w  Polsce, jak też w Anglii, Francji, Niemczech, Indiach, Chinach, Turcji oraz Rosji.

                Nasi uczniowie poznali wiele urządzeń do obróbki metali, większość z nich ze sterowaniem elektronicznym CNC (komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych), które stosuje Firma Zarpol. Zwiedzanie zakładu produkcyjnego w Gronowie Górnym oraz poznanie specyfiki pracy przy obróbce metali pozwoli naszym uczniom w przyszłości wybrać satysfakcjonujący ich zawód.

 Zdjęcia

 

Opracowała

Agata Ojrzyńska

Xymena Swatowska

 

Coaching w resocjalizacji

Coaching w resocjalizacji

Kolejny etap w szkoleniu kadry Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego

w Kamionku Wielkim

 

    Dnia 14 lutego 2018 roku w auli MOW odbyło się szkolenie dla kadry MOW. Szkolenie dotyczyło ważnego i nowoczesnego podejścia do pracy z zespołem. Szkolenie na temat „Coachinowe zarządzanie zespołem ” poprowadził pan Roman Rynkiewicz.  Celem szkolenia była poprawa jakości zarządzania grupą podopiecznych , lepsze i szybsze motywowanie do realizacji celów , poprawa  jakości komunikacji w zespole, co z pewnością przekłada się na jakość pracy i jej efekty.

 

 

Szkolenie służyło zarówno rozwojowi zawodowemu, jak i osobistemu pracowników. Wśród uczestników szkolenia byli dyrektorzy: Radosław Żyłowski, Leszek Grędziński, Marek Misztal. Grupę pracowników pedagogicznych reprezentowali: Beata Gutowska, Xymena Swatowska, Agnieszka Mikołajczak, Agata Ojrzyńska, Artur Podborowski, Dawid Tryba, Wojciech Petrycki, Aleksandra Dyks- Łepek i Anna Wojtczak. Cieszymy się, że grono szkolących się w tym zakresie osób ubogaciły panie z administracji MOW: Dorota Pypan, Kamila Ostrowska i Aleksandra Szagała.

Poznane na szkoleniu  metody pracy i motywowania podopiecznych wykorzystamy w naszej pracy. 

ZDJĘCIA

 Anna Wojtczak

          

Warto uczyć się na cudzych błędach

 

   W myśl tego co oczywiste, młodzież z Gimnazjum u Pijarów w Elblągu pod opieką pani Agnieszki Braneckiej, przybyła z wizytą do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, by uniknąć pokus i  konsekwencji niewłaściwego zachowania – chociażby drobnych wagarów, czy sięgnięcia po środki niedozwolone dla młodzieży (alkohol, narkotyki). Spotkanie miało charakter prewencyjny, a jego celem było wysłuchanie historii trzech chłopców przebywających na co dzień w placówce resocjalizacyjnej. Swoje bardzo odmienne  historie przedstawili Kacper Kreja, Daniel Luks, Maciej Klobuch.

 

   Wychowankowie odpowiadali na liczne pytania ze strony goszczącej u nas młodzieży. Było mnóstwo emocji, wzruszeń, zrozumienia,  a nawet złość.  Były też refleksje nad własnymi zachowaniami, przemyślenia i wnioski. Spotkanie okazało się bardzo pouczające i owocne zarówno dla młodzieży z Elbląga jak i dla naszych wychowanków. Czy przyniosło oczekiwane efekty? No cóż… informacje zwrotne jakie otrzymałam były zaskakujące i budzące optymizm. Niektórym utarto troszkę noska, innych wzmocniono pozytywnie. Młodzież  z Elbląga przeżyła ogromny szok widząc i słysząc czego brakuje naszym wychowankom. A czego tak naprawdę im brakuje? …rodziny, domu, przyjaciół, swobody, intymności. A co mają do stracenia nasi goście z Elbląga?  Czy muszę powtarzać? … rodzinę, dom, przyjaciół …

         Podczas spotkania, była naprawdę ciężka od emocji atmosfera, bo też poruszane tematy nie były łatwe ani do opowiedzenia, ani do wysłuchania. Za to pożegnanie naszych gości było wyjątkowo wzruszające, a dla niektórych nawet  pouczające.                       

ZDJĘCIA                    

Anna Wojtczak

Tłusty Czwartek w MOW

   Tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem, rozpoczynającym zarazem ostatni tydzień karnawału. To dzień, w którym nie liczy się kalorii. Zgodnie z tradycją, dzisiaj pączki są wręcz obowiązkowe. By zapewnić sobie powodzenie, należy zjeść przynajmniej jeden...  U nas również tłusty czwartek pełną parą a pyszne faworki i gwiazdy karnawałowe robili chłopcy z klasy pierwszej branżowej o profilu kucharz.

 

 

 

ZDJĘCIA

HOTEL ELBLĄG

Wychowankowie gr IV wraz z wychowawcami Magdaleną Kuligowską, Gerardem Swatowskim i Danuta Miszkowicz dnia 12 stycznia 2018 spędzili popołudnie w Hotelu Elbląg w strefie relaksacyjnej korzystając z kompleksu SPA.
Był to fantastycznie spędzony czas, pełen zabawy.

 ZDJĘCIA

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

To już kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w który włączyli wychowankowie MOW. Tym razem wychowankowie gr VII wraz z wychowawcami, w dniu 14.01.18 wsparli fundację Jurka Owsiaka, zbierając datki od mieszkańców Elbląga, w jednej z elbląskich galerii handlowych. Niesienie pomocy innym to hasło na które wychowankowie Ośrodka zawsze są gotowi do poświeceń. Realizując się w takich działaniach dajemy świadectwo dojrzałości i poświęcenia a także wyczulenia na potrzeby drugiego człowieka. Chłopcy biorący udział w zbiórce spontanicznie i żywiołowo zachęcali mieszkańców Elbląga do wsparcia tej szlachetnej akcji. Zauważalna była radość rysująca nie na ich twarzach, gdy ludzie o dobrych sercach wrzucali często drobne pieniądze do puszek. Spotkaliśmy się tego dnia z wieloma ciepłymi słowami. Często nas chwalono za poświęcenie i to że bezwarunkowo niesiemy pomoc innym. Magia tego dnia wszystkim nam się bardzo udzieliła i naprawdę byliśmy szczęśliwi z dobrze wykonanego zadania. Tego dnia naszym zaangażowaniem mogliśmy wesprzeć fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przekazać na jej konto kwotę 1951,80 zł

ZDJĘCIA

MG

Ferie zimowe Jaworze 2018 r.

 

W dniach 28.01.2018 r. – 04.02.2018 r. zespół wychowawczy w składzie: Milena Chryściuk, Sławomir Żukowski, Paweł Górny, zorganizował ferie zimowe dla wychowanków pozostających w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym na ten czas. Miejscem zimowego wypoczynku była miejscowość Jaworze w województwie śląskim, gdzie mieści się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W trakcie akcji zimowej w Jaworzu przebywali następujący wychowankowie: Maciej Klobuch, Damian Skierka, Daniel Luks, Patryk Słojewski, Dawid Piwek, Patryk Czapka oraz  Kacper Baranowski.

W trakcie pobytu realizowany był przedłożony wcześniej i zatwierdzony przez Dyrekcję MOW program ferii zimowych. Na początku pobytu wychowankowie zostali zapoznani i przeszkoleni z zasadami bezpiecznego zachowania się na terenie placówki, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami przeciwpożarowymi oraz zasadami funkcjonowania grupy feryjnej.

W czasie pobytu feryjnego zrealizowano piesze wycieczki na terenie miejscowości Jaworze, podziwiając architekturę tego miasteczka. Zobaczyliśmy między innymi pomnik Maurycego Jana Nepomucena, tężnie solankową służącą do naturalnej inhalacji oraz pobliski krajobraz Beskidu Niskiego.

Odwiedziliśmy także Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu.      W muzeum tym nasi wychowankowie poznali historię Bałtyku oraz poszerzyli swoje wiadomości o charakterystycznych zwierzętach występujących w Morzu Bałtyckim. Poznali wiele gatunków ryb, kręgowców, bezkręgowców, skorupiaków, mięczaków, ślimaków, małży, głowonogów, płazów, gadów oraz raf koralowych. Obejrzeliśmy także film edukacyjny pokazujący piękno Jaworza i okolic.

Ponadto odwiedziliśmy Muzeum Historyczne w Bielsku Białej – Zamek książąt Sułkowskich. Jest to najstarsza i największa zabytkowa budowla stojąca na terenie historycznego miasta Bielska. Nasi wychowankowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o historii miasta Bielsko – Biała.

W Bielsko – Białej odwiedziliśmy także Studio Filmów Rysunkowych. Wychowankowie zobaczyli jak w przeszłości tworzono filmy rysunkowe oraz jak wykonuje się je aktualnie. Dowiedzieli się także o historii tego miejsca. Na koniec zaś wspólnie obejrzeliśmy trzy bajki wykonane w tym studio.

W czasie trwania akcji zimowej odbyły się również dwie wycieczki. Jedna do  Wisły. Druga do Wieliczki. W Wiśle zwiedziliśmy skocznie im. Adama Małysza. Na naszych podopiecznych największe wrażenie zrobił sam wjazd na górę skoczni wyciągiem krzesełkowym. W Wieliczce odwiedziliśmy Kopalnię Soli ,,Wieliczka”. Nasi podopieczni zwiedzili tam wiele miejsc. Największe jednak wrażenie zrobiła na nich Kaplica św. Kingi.

ZDJĘCIA

            wychowawcy:

            Milena Chryściuk

            Sławomir Żukowski

            Paweł Górny

Wycieczka edukacyjna do "Meble Wójcik"

  

 

     W dniu 17.01.2018 uczniowie pierwszej klasy szkoły zawodowej w ramach doradztwa zawodowego wzięli udział  w zajęciach edukacyjnych w firmie Meble Wójcik w Elblągu. Uczniowie zapoznali się  technologią produkcji mebli skrzyniowych, działem magazynowym oraz administracyjnym. 

 

Firma Meble Wójcik  jest firmą w której skład wchodzą 3 nowoczesne fabryki zlokalizowane w Elblągu, specjalizują się w produkcji mebli skrzyniowych do samodzielnego montażu. Meble firmy Wójcik są dostarczane do wielu krajów europejskich  takich jak Polska, Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Szwajcaria, Czechy, Słowacja, Białoruś, Ukraina i wiele innych.

ZDJĘCIA

Opracowała:

Katarzyna Filip

Agata Ojrzyńska

BIBLIOTEKA TO NIE TYLKO ZBIÓR KSIĄŻEK

 

 

Przekonali się o tym wychowankowie MOW dnia 9.01.2018 r. uczestnicząc w zajęciach z programowania i robotyki zorganizowanych przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną w Elblągu.

Zajęcia wywarły ogromne wrażenie na chłopcach. Programowanie robotów z elementami kodowania okazały się  bardzo atrakcyjną formą zdobywania wiedzy i ukazaniem biblioteki, jako miejsca przyjaznego i ciekawego dla naszych wychowanków. Po niesamowitej zabawie z robotami chłopcy mieli okazję zwiedzić Bibliotekę Główną im. C. Norwida, w której również czekało ich mnóstwo atrakcji.

Najpierw skorzystali ze strefy Xbox, następnie korzystając z interaktywnego monitora sprawdzili swoją wiedzę w teleturnieju Milionerzy oraz Koło fortuny. Na zakończenie skorzystali z zabaw na podłodze multimedialnej. Pełni wrażeń i chęci powrotu do biblioteki chłopcy wrócili do ośrodka. 

Wyjazd zorganizowała pani Wioleta Rutkowska – nauczyciel bibliotekarz. 

 

ZDJĘCIA 

WIGILIA OŚRODKOWA

 

 

W dniu 22.12.17 odbyła się tradycyjna uroczysta wigilia. Jak co roku spotykamy się wszyscy w auli placówki by wspólnie ucztować, dzielić się opłatkiem oraz śpiewać kolędy. Na naszej uroczystości nie może zabraknąć zaproszonych gości w tym roku odwiedzili nas Proboszcz parafii ŁęczeKs. Mirosław Dmochowski, Burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz a z Koła Gospodyń wiejskich Pani Krystyna Tkaczuk.

 

Wieczerza rozpoczęła się od przemówienia Dyrektora MOW Radosława Żyłowskiego, który następnie przekazał głos zaproszonym gościom. Kolejna część należała do wychowanków grupy VII, którzy w tym roku odpowiedzialni byli za oprawę artystyczną, podczas której zaprezentowano jasełka, śpiewano kolędy. A przygotowanie potraw wigilijnych zostało w całości wykonane przez uczniów ZSB w zawodzie Kucharz pod okiem instruktorów nauki zawodu. Potrawy były bardzo smaczne wykonane według przepisów staropolskiej kuchni. Po tej części głos zabrał dyrektor Ośrodka życząc wszystkim najlepsze życzenia rozpoczynając kolacje.. 

Na końcu uroczystości odbyło się wręczenie czterech karabinków pneumatycznych ASG ufundowanych przez Andrzeja Zuba Dyrektora LOK województwa Olsztyńskiego dla koła strzeleckiego, które wręczył na ręce wychowanków Prezes LOK Powiatu Elbląskiego Cyprian Wójciak jednocześnie będący wychowawcą MOW Kamionek Wielki. Cała oprawa uroczystości wigilijnej przebiegła w miłej atmosferze składanych życzeń, które były przepełnione serdecznością szczerością pomiędzy podopiecznymi i kadrą wychowawczą.

 

 

ZDJĘCIA

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU