Trenujemy.....

 

W dniu 06 czerwca  gościliśmy w naszej placówce pana Łukasza Żiółkowskiego reprezentującego  Underground MMA Elbląg

    Pan Łukasz przeprowadził dla nas trening sztuk walk. Zajęcia były intensywne, wymagały skupienia i dyscypliny. Dziękujemy za trening, wskazówki, rady a przede wszystkim za wiarę w nasze możliwości.

 

ZDJĘCIA

Dziękujemy bardzo za poświęcony czas:

wychowankowie III grupy wychowawczej i wych. Anna Patyk-Rosiak

Z wizytą w schronisku

 

W dniu 6 lipca wakacyjna grupa wychowanków odwiedziła Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt "PSI RAJ" w Pasłęku. Wychowankowie  usłyszeli  różne historie podopiecznych- jak trudny był ich los, co przeżyły zanim trafiły do "Psiego Raju". Dowiedzieli się na czym polega praca w schronisku i ile sprawia przyjemności pracownikom i wolontariuszom. Największe wrażenie zrobił na nas koci  zakątek. Maluchy dostały od nas dużą dawkę miłości.

ZDJĘCIA

Dziękujemy serdecznie.

wychowankowie i wychowawczyni- Anna Patyk-Rosiak

AKCJA LETNIA I

Wakacje w ośrodku to czas spędzany na innych niż dotychczas zasadach. Jest trochę smutno bo wychowankowie tęsknią za domem i trochę wesoło bo mamy wszyscy  więcej luzu. Wychowawcy starają się zorganizować podopiecznym czas ucząc jednocześnie zasad zachowania w każdym miejscu zgodnie z wartościami jakie nam przyświecają w pracy i w życiu. Okazuje się że wychowankowie uczą się szybko i chętnie.
Tak więc zwiedzanie Muzeum Misyjno Etnograficznego w Pieniężne przyniosło wiele radości ale i poszerzyło wiedzę wychowanków na temat religii i kultur świata. Największe emocje wzbudziły malutkie trzewiki Chinek oraz miecze i sztylety przekazywane z pokolenia na pokolenie w Indonezji czy też Tadż Mahal w Indiach który jest symbolem miłości. Wychowankowie byli zaskoczeni różnorodnością fauny i flory na świecie  których zasuszone i spreparowane  eksponaty można było obserwować i podziwiać.  Afrykańskie wierzenia i maski szamana kryją w sobie tajemnice których Europejczycy nie rozumiemy ale odczuwamy respekt na ich widok.
 
 
 
 
 
 
Pani przewodnik opowiadała nam o trudnościach 3 świata i sytuacji dzieci w Indiach i Afryce. Nasze życie jest w porównaniu z tamtymi realiami błogim zadowoleniem. Zajęcia porządkowe są nieodłączną częścią naszej rzeczywistości. Mieszkamy na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej więc dbamy o nasz teren i nasze otoczenie. Pomagamy także w Nadbrzeżu gdzie możemy popływać kajakami i rowerami wodnymi.
 
 
 
 Zajęcia kulinarne lubimy najbardziej. Na zdjęciu Patryk, Kuba i Wiktor przygotowują placki ziemniaczane. W czasie wakacji młodzieży naszej placówki organizujemy wyjazdy na basen w Elblągu gdzie korzystamy z kompleksu basenowego sportowego, strefy relaksu i strefy zabawy. Organizujemy zajęcia relaksacyjne gdyż nic tak nie pomaga na stres i zmęczenie jak kontakt z wodą A bezpieczne korzystanie pod okiem ratowników z kąpieli  wodnej jest najlepszym rozwiązaniem.
 

Akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018

 

Wszyscy na ten dzień czekali i nareszcie nadszedł. Przy tej okazji klasa III gimnazjum postanowiła sobie trochę pożartować ze swoich nauczycieli, chociaż zastrzegli, że „wszelkie podobieństwo do nauczycieli z Kamionka Wielkiego jest czysto przypadkowe”.

               Po wystąpieniu dyrektora Radosława Żyłowskiego podsumowano realizowane w naszym ośrodku projekty, wręczono stosowne podziękowania i gratulacje. Swoją pozytywną opinię o naszej placówce wyraziła pani Gabriela Effenberg, przedstawiciel Starostwa Powiatowego. Podczas akademii pan Grzegorz Wolszczak przekazał naszym wychowankom atlas do ćwiczeń, który wzbogaci wyposażenie naszej siłowni. Zebrani mogli również zobaczyć pokaz zdjęć ukazujących działania realizowane w trzecich klasach gimnazjalnych oraz obejrzeć występ zespołu muzycznego, który wszystkich zachwycił.

 

Na koniec wreszcie wszyscy otrzymali świadectwa i mogli zacząć cieszyć się wyczekanymi wakacjami.

opracowała X.S.

Szlakiem starego Elbląga

    W dniu 20 czerwca grupa młodzieży z 4 gr MOW w Kamionku Wielkim uczestniczyła w wycieczce edukacyjno rekreacyjnej do Elbląga w asyście wych. Wojciecha Petryckiego i wych. Magdaleny Kuligowskiej. Wyjazd zorganizowany był dla wolontariuszy uczestników projektu Starszy Brat za zaangażowanie i pracę na rzecz innych A więc dla Jasia Sakowicz, Adama Potoczek, Patryka Welzant, Adama Kicińskiego, Mariusza Grabowskiego oraz Damiana Piechowiak.
 

 
Wycieczkę rozpoczęliśmy od rekreacji w Hotelu Elbląg na terenie kompleksu basenowego dzięki uprzejmości Pana Szymona Waga, instruktora ZKS OLIMPIA ELBLĄG. Następnie po spacerze ulicami Starego Miasta wychowankowie poznali legendy Ziemi Elbląskiej. Dużym wyzwaniem było zwiedzenie wieży katedralnej liczącej prawie 400 stopni. Niezwykle piękna panorama miasta Elbląga wynagrodzila nam tę wspinaczkę. Umieściliśmy wpis w Księdze pamiątkowej i udaliśmy się na obiad do pizzerii. Naszą eskapadę zakończyliśmy poczęstunkiem lodowym oraz spotkaniem w strefie kibica na lodowisku MOSiR gdzie byliśmy świadkami przegranej Maroka z Portugalią.
 

 
Wszystkim wychowankom życzymy spokojnych, bezpiecznych wakacji i podejmowania rozsądnych decyzji. Oby wszystkie przegrane dotyczyły tylko  oglądanych meczów. Do zobaczenia we wrześniu.
M. Kuligowska

Projekt edukacyjny "Zamek w Malborku"

               W dniu 18 czerwca 2018 roku klasa III B z panią Bożeną Szczodrowską uczestniczyła w projekcie edukacyjnym „Zamek w Malborku”.

Podczas zajęć zwiedziliśmy  krzyżacki zamek w Malborku – stolicę państwa zakonnego, wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych „Jak żyli rycerze w średniowiecznym zamku?” oraz zobaczyliśmy wystawę broni dawnej Persji.

 

                                                  

 

 

     

 Wracaliśmy pełni wrażeń i nowej wiedzy smile

 

ZDJĘCIA

 

Opracowała 

Bożena Szczodrowska

 

 

Podsumowanie projektu „STARSZY BRAT”

         W czwartek 14 czerwca 2018 r.  wizyta naszych wychowanków w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu  była podsumowaniem tegorocznego projektu edukacyjnego "Miejsca znane i nieznane na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, który realizowany był z klasą 5a. Spotkanie rozpoczęliśmy niezwykle smakowicie, zajadając się przepysznym ciastem, upieczonym przez naszych chłopców. Wspomnieniom i prezentom nie było końca. Korzystając z uroków wiosennej aury przenieśliśmy się w teren, gdzie w niezwykle przyjaznej atmosferze uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Wokół szkoły pojawiły się niezwykle oryginalne, foliowe rysunki, wyrażające emocje, które towarzyszyły udziałowi w projekcie.

Bardzo dziękujemy dzieciakom z 5a i życzymy udanych wakacji smile

 

 

            

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do zobaczenia we wrześniu smile

 

 

Opracowała 

Bożena Szczodrowska

WYCHOWANKOWIE MOW W SUDETACH

 

    W dniach 08-10.06.2018 r. odbył się 41 Ogólnopolski Rajd Pieszy Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety2018”, w którym wychowankowie naszej placówki uczestniczyli już po raz czwarty. Drużyna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim składała się z 8 wychowanków: czterech z grupy IV, trzech z grupy VI i jeden z grupy VII oraz dwóch opiekunów-wychowawców grup. Z uwagi na bardzo dużą odległość z Kamionka do Międzygórza nasza podróż rozpoczęła się już 07.06 przed godziną 16. Częściowo służbowym samochodem, a częściowo pociągiem dojechaliśmy do Gdańska, skąd o godzinie 18.45 już wszyscy razem wyruszyliśmy w podróż na południe Polski. Ze względu na nocną przesiadkę w Łodzi i półtoragodzinne oczekiwanie na autobus do Wrocławia nie można było wiele pospać. We Wrocławiu byliśmy punktualnie o 4.30 i przesiedliśmy się na pociąg do Kłodzka. W Kłodzku niestety nie mieliśmy zbyt dużo czasu i jedynie z daleka mogliśmy podziwiać słynną „Twierdzę Kłodzk”. O godzinie 9 dojechaliśmy do Stronia Śląskiego, punktu zbornego naszej grupy rajdu, składającej się z ekip sześciu ośrodków wychowawczych z całej Polski. Po zjedzeniu śniadania i powitaniu z organizatorami i innymi uczestnikami rajdu o godz. 10.30 wyruszyliśmy na trasę.

 

Trasa, jak to w Sudetach, przepiękna z niezapomnianymi widokami, a sam marsz przeplatany małymi opadami deszczu. Głównym naszym celem była miejscowość Międzygórze, w której mieliśmy nocować. Po drodze do miejsca zakwaterowania przechodziliśmy przez Przełęcz Pod Chłopkiem i Przełęcz Puchaczówka oraz zdobyliśmy najwyższy szczyt Sudetów od północnej strony Czarną Górę (1205 m n.p.m.), która zimą jest od kilku lat wspaniałym miejscem do uprawiania „białego szaleństwa” czyli nart i snowboardu. Kilka ostrych podejść, spowodowało, że plecaki, które ze sobą mieliśmy z czasem zaczęły robić się coraz cięższe, nie tylko z powodu opadów deszczu, które nam towarzyszyły w czasie marszu. Na szczęście pogoda ogólnie w miarę dopisywała, a to powodowało, że i humory uczestników były pogodne. Niestety podczas zejścia, na miej więcej godzinę marszu przed Międzygórzem, pogoda się na nas całkowicie „obraziła” i zaczęło solidnie kropić, po chwili słychać już było potężne grzmoty. Nastało to, czego się zupełnie nie spodziewaliśmy, czyli oberwanie chmury z lejącym się deszczem i gradem. Woda z góry i niestety z dołu, bo pod nogami utworzyły się na drodze rwące potoki, spowodowała, że ostatni etap trasy był bardzo niebezpieczny. Do miejsca zakwaterowania dotarliśmy ostatecznie cali i zdrowi około godziny 18 i nie trzeba nikogo przekonywać, że nie było ani na nas, ani w plecaku żadnego suchego miejsca. Dobrze, że obecnie produkują żywność pakowaną w puszki i folię.

Nocleg zapewniono nam w zabytkowym domu pod nazwą „Gigant”. Nazwa odzwierciedla wygląd obiektu, gdyż jest to obecnie największy i najdłuższy budynek drewniany w Polsce. Niestety mocno zaniedbany, ale pokoje odnowione, wyposażone w łazienkę i prysznic, co w dużym stopniu ułatwiło nam dojście do siebie po trudach trasy. Na miejscu pyszna, gorąca zupa grochowa, kąpiel i czas na sen.

Kolejnego dnia pobudka o 7.30, śniadanie, przygotowanie kanapek i wody na drogę oraz ubranie w nie całkowicie wysuszoną odzież i obuwie. W planach wejście na najwyższy szczyt Sudetów, co było głównym celem rajdu. O godzinie 10.00 wyjście na trasę i marsz czerwonym szlakiem. Trasa trudna, z momentami stromymi podejściami, ale przyjemna, prowadziła w większości przez las. Niestety od samego początku pogoda nas nie rozpieszczała, najpierw było parno, a trakcie zbliżania się do celu coraz częściej i mocniej było słychać odgłosy nadchodzącej burzy. Po około 3 godzinach marszu dotarliśmy do Schroniska Pod Śnieżnikiem i stamtąd już pozostał tylko 30 minut marszu przez Jaskółcze Skały. Nad głowami ciągle było słychać grzmoty, ale zgodnie z planem dotarliśmy na szczyt Śnieżnika (1424 m n.p.m.). Od czasu do czasu z góry można było podziwiać piękne widoki, zarówno ze strony Polskiej jak również Czeskiej, ponieważ trasa prowadziła w dużej części wzdłuż granicy pomiędzy oboma państwami. Część uczestników rajdu miała nawet okazje napić się wody ze źródła czeskiej rzeki Orawa oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia Pop Słoniem, leżącymi po czeskiej stronie szczytu. Wiele ciekawych informacji o tym miejscu jak i o innych w trakcie marszu przekazywał nam nasz przewodnik, jak również wychowawca z MOW Wałbrzych i główny koordynator rajdu Pan Mirek Sopicki. Niestety ze względu na pogarszającą się pogodę trzeba było szybko kierować się w drogę powrotną. Po ponownym dotarciu do Schroniska Pod Śnieżnikiem, skierowaliśmy się już nieco łatwiejszym szlakiem zielonym do miejsca noclegowego, po drodze mijając Przełęcz Śnieżnicką, teren Pod Żmijowcem i Górę Parkową. I podobnie jak dzień wcześniej pod koniec marszu zaczął padać deszcz, który na szczęście nie był w niczym podobny do ulewy z dnia poprzedniego. Niestety nasze buty zostały ponownie przemoczone. Dzień tradycyjnie zakończył się ciepłą kolacją i spotkaniami integracyjnymi wychowanków ośrodków, uczestniczących w rajdzie. Tego dnia nastąpiło również oficjalne zakończenie rajdu oraz rozdanie pamiątkowych dyplomów i gadżetów dla wszystkich jego uczestników. Dokonał tego Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu, głównego organizatora rajdu.

W dniu 10.06. czekał nas ostatni odcinek rajdu, kończący się w miejscowości Długopole. Pobudka jak poprzedniego dnia o 7.30, śniadanie i wymarsz na trasę. Po drodze od razu bardzo stromo, przejście obok Wodospadu Wilczki i około 160 wysokich betonowych stopni na Złoty Róg. Wodospad Wilczki to największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, a zarazem drugi po Wodospadzie Kamieńczyka wodospad w Polsce. Powstał tam, gdzie rzeka Wilczka spada z 22 metrowej wysokości. Tego dnia naszym głównym zadaniem było dotrzeć do stacji kolejowej w Długopolu Zdrój, ale wcześniej czekała nas kolejna dość stroma wspinaczka na Igliczną (845 m n.p.m.), górę niedaleko Międzygórza. Bezpośrednio przed wejściem na szczyt odwiedziliśmy piękne Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Przyczyny Naszej Radości. Z Iglicznej udaliśmy się w kierunku Schroniska Na Iglicznej, a po jego minięciu poprzez Marianówkę, Pławny Dół i Wilkanów dotarliśmy do celu około godziny 15.30, tym razem bez pogodowych niespodzianek. Niektórzy udali się nad rzekę Nysę, aby obmyć się po wyczerpującym marszu. W tym samym czasie spożyliśmy szybki posiłek i o 16.08 byliśmy już w pociągu do Wrocławia. Dalej potoczyło się dość sprawnie. Autobus z małym 15 minutowym opóźnieniem wyjechał z Wrocławia o 21.45 i bez przesiadki punktualnie o 5.00 byliśmy na dworcu w Gdańsku. Nasza ekipa zdążyła nawet na śniadanie w ośrodku.

Mimo trudu jaki trzeba było włożyć w pokonanie szlaków górskich, a także niesprzyjającej czasami pogody, warto zwiedzać nieznane miejsca, w których zarówno odpoczywamy jak i się uczymy. Mamy również możliwość poznawania wielu ciekawych ludzi oraz walczymy z własnymi słabościami, których pokonanie daje wiele osobistej satysfakcji.

 

 

Opracowali opiekunowie grupy:

Adam Pieczko

         Wojciech Petrycki

Zwiedzanie Muzeum Zbrodni Katyńskiej

 

    Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, biorący udział w projekcie ,,Bliżej Historii” we współpracy z S.H.P. Denar, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.   Celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Zbrodni Katyńskiej. „Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Stanowi także, jak się wydaje, jedyną ekspozycję o charakterze militaris – w skali globalnej, będącą – swoistym DOWODEM ZBRODNI i upamiętniającą martyrologię oficerów rodzimej armii”.

 

 

Dzięki przewodnikowi poznaliśmy sekrety muzeum oraz historię zbrodni popełnionych w Katyniu, Bykowni czy Charkowie. Ilość przedmiotów wyciągniętych z tzw. dołów śmierci oraz forma ich wyeksponowania sprawia, iż stajemy się świadkami historii – historii która do nas przemawia.

Ponadto udało nam się chwilkę porozmawiać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z panią Joannę Jędrzejczyk, zawodniczkę występującą na co dzień w federacji KSW.

           

Opracował : Łukasz Gorzycki

Opiekunowie: Anna Patyk – Rosiak oraz Dawid Tryba

Spotkanie z polarnikiem i filmowcem panem Wojciechem Ostrowskim

 16 maja 2018 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego uczestniczyli  w spotkaniu z polarnikiem oraz filmowcem panem Wojciechem Ostrowskim, którego poznali na planie filmowym ,,Szpęgawsk 1939”.

 

 

Pan Wojciech towarzyszył z kamerą polskim zdobywcom Bieguna Północnego i trzykrotnie Markowi Kamińskiemu w wyprawach na Antarktydę. Jako uczestnik i filmowiec brał udział w wyprawie ”Razem na biegun” z Jaśkiem Melą i Markiem Kamińskim i zdobył dwa bieguny w jednym roku, gdzie zrealizował film „Razem na biegun”. Podczas spotkania opowiadał o napotkanych przygodach i trudnościach  popierając swoje słowa slajdami oraz filmami z wypraw.  Zainteresował nas również ekwipunek „polarnika”, który mogliśmy obejrzeć a nawet przymierzyć.

Dzięki opowieściom pana Wojciecha zdaliśmy sobie sprawę, iż „możemy wszystko” – doświadczenia naszego rozmówcy oraz Jaska Meli ukazały nam, iż ciężką pracą jesteśmy w stanie osiągnąć upragnione cele odmieniając nasze życie. Jesteśmy bardzo wdzięczni panu Wojciechowi Ostrowskiemu za spotkanie oraz pozytywną energię na przyszłość.

Dziękujemy również pani Annie Wojtczak oraz Beacie Gutowskiej za pomoc w przygotowaniu spotkania.

 

 

 

Opracował Łukasz Gorzycki – wychowanek grupy III

Wychowawca Dawid Tryba