Wszystkiego najlepszego Polsko!

    Narodowe Święto Niepodległości – 11 listopada – to dla każdego Polaka szczególne święto. Obchodzimy je na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. My uczciliśmy je wieczornicą przygotowaną przez grupę VI w przepięknie udekorowanej auli. Rozpoczęło ją uroczyste odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” co wprowadziło odświętną i patriotyczną atmosferę. Zwrotki czytanych wierszy przenosiły nas w czasy zaborów i przypominały trudną sytuację polityczną przed odzyskaniem niepodległości. Ukazywały również ducha narodu, który niestrudzenie przez 123 lata podejmował kolejne próby odzyskania wolności. Ważnym elementem wieczornicy były pieśni patriotyczne z ogromnym zaangażowaniem śpiewane przez całą społeczność ośrodka.

   

 

   

        Ten dzień to lekcja patriotyzmu i historii. Uczestnicząc w niej dajemy wyraz pamięci o tych, którzy dla Ojczyzny poświęcili swoje życie, a dzięki temu my możemy żyć i pracować w wolnym kraju.

   

 

 

 Opracowali:

Kamila Malczyk

Anna Wojtczak

Bożena Szczodrowska

Bogdan Malczyk

Szkoła do hymnu!

    11 listopada to data symboliczna dla wszystkich Polaków bez względu na miejsce zamieszkania. Z inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej 8 listopada wzięliśmy udział w akcji „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11.11 cała społeczność naszej placówki uroczyście odśpiewała 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Uroczystość odbyła się w pięknej oprawie plastycznej, którą przygotował Samorząd Uczniowski.

        Cieszymy się, że mogliśmy być częścią międzynarodowej akcji i w tak piękny sposób uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

 

Opracowali:

Bożena Szczodrowska

Anna Wojtczak

Turniej Brązowego Kasztanka

      W dniu 25 października 2019 r.  odbył się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim „Turniej Brązowego Kasztanka” realizowany w ramach projektu edukacyjnego ”Starszy brat".

           W turnieju wzięły udział trzy  przedszkola –  z Elbląga Przedszkole nr 15  i nr 6 ( w sumie 62 osoby ) oraz Przedszkole Miejskie Bajkowy Las z Tolkmicka. Dziećmi opiekowali się wychowankowie naszego ośrodka.

   

          Przedszkolaki uczestniczyły w przygotowanych przez chłopców grach i zabawach turniejowych takich jak: zbieranie grzybków, rzut do celu kasztankiem, jesienne kolorowanki (z których przygotowaliśmy przepiękną wystawę) czy jesienne zgadywanki.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się „Magiczne pudełko”, zabawa, w której przedszkolaki rozpoznawały  dotykiem warzywo lub owoc. Dzieci zaprezentowały również swoje ulubione jesienne piosenki i wierszyki oraz jesienne kompozycje.

   

           Zaproszony pan leśniczy – Krzysztof Utryska – opowiedział  ciekawie o zimowych zwyczajach zwierząt. Przy dobrej zabawie czas turnieju minął bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody – zestawy książek, czapeczki, gry i zestawy edukacyjne, budki lęgowe oraz odblaski - ufundowane przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Nadleśnictwo Elbląg, Urząd Miasta Elbląg i Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Dwadzieścia trzy osoby otrzymały również nagrody indywidualne za jesienną kolorowankę.

            Przeprowadzone zajęcia mają charakter terapeutyczny dla naszych wychowanków -pomagają  wytworzyć  u naszych wychowanków postawy empatii, opiekuńczości, troskliwości wobec młodszych, słabszych  – powierzonych ich opiece – dzieci oraz zachęcić do życia z zastosowaniem norm uznanych społecznie.

 Do zobaczenia za roksmile

 

Opracowała:

Bożena Szczodrowska

 

Każdy przybył z jakiegoś miejsca – historia o budowaniu tożsamości

      „Każdy przybył z jakiegoś miejsca” to tytuł wystawy, która miała miejsce w naszej placówce 18 października. Zajęcia edukacyjne na jej podstawie poprowadziła pani Małgorzata Daniluk – pracownik Muzeum Stutthof w Sztutowie, z którym współpracujemy od wielu lat realizując projekt edukacyjny „Stutthof – ja w miejscu pamięci”. Wystawa jest częścią interdyscyplinarnego projektu prowadzonego przez Muzeum Stutthof oraz Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży.

   

          Nasi wychowankowie, wysłuchując relacji pani Małgosi i oglądając prezentację multimedialną, wypełniali przygotowane karty pracy. Dzięki temu uczniowie mogli poznać losy Gdyni i jej mieszkańców. Wysłuchali opowieści o bohaterach związanych z Gdynią w czasach powstawania naszego niepodległego państwa,  tragedii II wojny światowej oraz czasach po wyzwoleniu. Mieli także okazję przedstawić historię swoich rodzin. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali komiks przedstawiający historię więźnia KL Stutthof pana Feliksa Łady.

   

Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że mogliśmy gościć tę  bardzo ciekawą i pouczającą, wystawę w naszym Ośrodku, co z pewnością przyczyni się także do poszerzenia wiedzy historycznej naszych uczniów.

 

 

Opracowała:

Bożena Szczodrowska

Dzień Edukacji Narodowej

 

      W poniedziałek, 14 października obchodziliśmy w naszej Placówce Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywanym Dniem Nauczyciela. Od rana uczniowie składali życzenia swoim nauczycielom i wychowawcom. Odbyła się uroczysta akademia, przygotowana przez klasę ósmą.

   

     Uczniowie w humorystycznych scenkach przedstawili, jak trudna jest praca pedagogów, zaśpiewali dla nich piosenkę oraz wręczyli przygotowane przez siebie drobne upominki. Pan dyrektor Radosław Żyłowski wyróżnił najbardziej zasłużonych w ubiegłym roku nauczycieli, wychowawców oraz pracowników administracji i obsługi.

   

      Wszyscy mieli przyjemność wysłuchać życzenia od zaproszonych na tą uroczystość gości: pani Anny Listkiewicz – z Zakładu Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim oraz pana Marka Murdzia – rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Elblągu. Akademia zakończyła się konkursem „Jaka to melodia?”, w którym aktywnie uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i pozostali zgromadzeni.

Opracowała:

Xymena Swatowska

Drodzy Nauczyciele, Wychowawcy, Pracownicy naszej Placówki!


      Życzymy Wam radości zasiewu, wytrwałości oczekiwania i najpiękniejszych zbiorów tam, gdzie codziennie zostawiacie swoje serce, swój umysł i swoje siły. Życzymy na co dzień więcej spokoju, szerokiego spojrzenia, które pomaga dostrzegać prawdy ukryte; takiej radości, przy której smutek zamiera i niebo błękitnieje.

Uczniowie

 

Dzień Edukacji Narodowej

                                                 

Serdecznie zapraszamy

na uroczysty apel z okazji

Dnia Edukacji Narodowej,

który odbędzie się

14 października 2019 r. o godzinie 9.00,

w auli naszego ośrodka

 

 

Organizatorzy

Mam na imię Darek...mam na imię Ewa...jestem alkoholikiem

        W piątek 27 września 2019 roku w auli MOW odbyło się wyjątkowe spotkanie: MITING AA. Na zaproszenie pedagoga Anny Wojtczak do naszych wychowanków przyjechało siedem osób z Warszawy. Są to osoby, które są zrzeszone AA, przeszły terapię własną, trwają w trzeźwości. Biorą oni udział w programie profilaktycznym jeżdżąc po Zakładach Karnych, Zakładach Poprawczych i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych. To co robią – robią z potrzeby serca. Każdy z naszych gości doświadczył różnych trudnych a niejednokrotnie drastycznych sytuacji i w wyniku uzależnienia doświadczył dna. Teraz trwają w trzeźwości i chcą pomagać innym.

      Spotkanie rozpoczął Pan Darek słowami: „ Mam na imię Darek. Jestem alkoholikiem”. Opowiedział swoją historię. Po nim każdy z gości opowiedział swoją historię. Było dużo emocji, chwilami trudna cisza i łzy. Nasi wychowankowie z dużym szacunkiem i empatią wsłuchiwali się w opowiadane historie. To one wywarły na uczestnikach ogromne wrażenie, zwłaszcza, że zawierały wiele treści podobnych do doświadczeń wychowanków. Uczestniczy usłyszeli od gości, że wielokrotnie w swoim życiu spotykali osoby, które chciały im pomóc, ale oni odrzucali tą pomoc, a osoby traktowali jako najgorszego wroga. Każdy z opowiadających zaczynał jako dziecko, a w wieku kilkunastu lat byli już mocno uzależnieni. Mimo to czuli się niezniszczalni. Chcieli być inni, jak ich agresywni, pijani rodzice, a sami powielali ich błędy. Mieli marzenie, obiecali sobie wiele rzeczy, ale wszystko niszczyli pijąc lub ćpając.

      Dla nas uczestniczących w tym spotkaniu bardzo ważna była otwartość i szczerość  gości. Dziękujemy, że zechcieliście podzielić się z nami swoimi doświadczeniami  i chociaż pozostajecie anonimowi dla nas jesteście bardzo prawdziwi.

Czekamy na kolejne spotkanie.

 

Opracowała:

Anna Wojtczak

Wizyta przygotowująca spotkanie polskiej i angielskiej młodzieży

         We wtorek 1 października w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim gościliśmy delegację nauczycieli z St. Lawrence’s z Wielkiej Brytanii. Wizyta miała na celu przygotowanie spotkania polskich i angielskich uczniów, które planowane jest na wiosnę przyszłego roku, w ramach programu Erasmus plus, akcja KA2. W czasie spotkania zostały ustalone główne wytyczne wspólnych zajęć edukacyjnych młodzieży oraz organizacja ich pobytu w Polsce.
 
 
       Szkołę St. Lawrence’s nasi pracownicy mieli przyjemność odwiedzić w styczniu tego roku, podczas szkolenia Ponadnarodowa Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Nauczyciele i wychowawcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim zapoznali się z metodami i formami pracy w tej szkole, nawiązali współpracę z jej pracownikami. W niedalekiej przyszłości będą mieli możliwość zaprezentowania stosowanych w naszej placówce metod i form pracy oraz podzielenia się swoimi sukcesami w pracy z młodzieżą. Natomiast nasi wychowankowie poznają swoich angielskich rówieśników oraz będą mogli w praktyce sprawdzić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim.
 
 
Opracowała:
Xymena Swatowska
 

 

 

Sprzątanie Świata 2019

           Po raz kolejny wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego  ruszyli do walki o czyste środowisko. Kolejny już raz aktywnie włączyli się do Akcji Sprzątanie Świata. To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej głównym celem było promowanie czystego otoczenia, prawidłowego gospodarowania odpadami oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

   

 

Sprzątanie Świata - razem możemy więcej !

 

Opracowała: 

Agata Ojrzyńska

Narodowe Czytanie

      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała czytanie nowel, w których polskość łączy się z treściami uniwersalnymi, które są refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem a ich treść nie straciła na swojej aktualności i pozostawia w czytelnikach niezapomniane wrażenia.

   

      Postanowiliśmy dołączyć do tej akcji smile. W naszej szkole zorganizowaliśmy ją 20 września. Zdecydowaliśmy, że przeczytamy wspólnie jedną z nowel Henryka Sienkiewicza pt. „Latarnik”, nowelę, która nie pozwala zapomnieć nam o naszej trudnej historii.  W przygotowanej przepięknej scenerii miło było posłuchać historii sprzed lat, w której bohater wzrusza się czytając polskie książki…

 

 Opracowała:

Bożena Szczodrowska