LEKCJE W TERENIE- ZAJĘCIA EDUKACYJNE W WILLI PIĘKNY WIDOK W ELBLĄGU

     W dniu 21.02.2019 w ramach projektu edukacyjnego „Lekcje w terenie” uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia  o profilu kucharz pod opieką p. Agaty Ojrzyńskiej i p. Katarzyny Filip uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Restauracji Willa Piękny Widok w Elblągu. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z pomieszczeniami zakładu gastronomicznego oraz z częścią hotelową Willi. Restauracja specjalizuje się w  daniach  kuchni polskiej połączonej z elementami tradycyjnej kuchni Żuławskiej. Zostaliśmy  zaskoczeni pięknym i urzekającym wnętrzem Willi Piękny Widok.

 

  

  

Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom Willi za miłe przyjęciesmile

Agata Ojrzyńska

 

Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

        W dniach 12.02.-13.02.2019 odbyły się „Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym”. Udział wzięło 21 zawodników, którzy łącznie rozegrali 78 meczy. Zawody prowadzone były systemem „każdy z każdym” z podziałem na trzy grupy. Z poszczególnych grup  po 2 zawodników awansowało do grupy finałowej.

 

       Mistrzem Szkoły został uczeń klasy III B Gimnazjum  Mariusz Grabowski, I Wicemistrzem uczeń klasy I Branżowej Szkoły  I Stopnia Filip Laskowski, II Wicemistrzem został uczeń klasy III A Gimnazjum Patryk Potrapeluk.

 

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w turniejusmile

 

Turniej tenisowy został  zorganizowany przez nauczyciela w-f p. Leszka Grędzińskiego.

 

Opracował

Leszek Grędziński

 

Szkolenie naszych nauczycieli w Lincoln w Anglii

        W pierwszym tygodniu ferii zimowych (21.01-26.01.2019) nauczyciele i wychowawcy z naszej placówki uczestniczyli w „Ponadnarodowej mobilności kadry edukacji szkolnej”  w Wielkiej Brytanii, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

           Głównym celem szkolenia było zapoznanie z systemem edukacji w Wielkiej Brytanii oraz sposobami rozwiązywania konfliktów, trudnych sytuacji i problemów emocjonalnych uczniów. Nasi nauczyciele i wychowawcy odwiedzili 7 szkół i placówek o różnym poziomie nauczania. Podczas rozmów z angielskimi nauczycielami, pedagogami i psychologami mogli skonfrontować sposoby rozwiązywania podobnych sytuacji wychowawczych. Mieli przy tej okazji możliwość zaprezentowania naszej placówki. Techniki i metody pracy z młodzieżą w naszym ośrodku wzbudziły zainteresowanie w Anglii. Została nawiązana współpraca z placówką podobną do naszej - angielscy nauczyciele zgłosili chęć odwiedzenia naszego ośrodka.

         Wszyscy uczestnicy szkolenia w Lincoln nabyli nowe kompetencje oraz podnieśli swoje kwalifikacje - otrzymali Certyfikaty oraz dokument Europass Mobilność.

 

Więcej szczegółów na temat wizyty w Lincoln na stronie projektu:

https://ponadnarodowamobilnosckadry.blogspot.com/

 

Xymena Swatowska

 

 

Spotkanie wychowanków MOW ze studentami EUHE w Elblągu

        W dniu 3 lutego odbyło się spotkanie wychowanków MOW ze studentami EUHE w Elblągu. Studenci kierunku resocjalizacja odwiedzili naszą placówkę w ramach nauki przedmiotu "Praca socjalna w resocjalizacji". W toku spotkania z wychowankami dwóch grup wychowawczych pod opieką wychowawców Magdaleny Kuligowskiej i Michala Baska, studenci  mieli możliwość rozmowy z wychowankami, wizytacji pomieszczeń grup wychowawczych oraz poznania specyfiki pracy z młodzieżą.

  

         Opowiedzieli także o swojej pracy w JW czym zainteresowali naszych podopiecznych szczególnie sposobem rekrutacji, szkoleń i pracy w wojsku. Nasi uczniowie jak zawsze zachowywali się kulturalnie, godnie reprezentowali naszą placówkę. Opowiedzieli o swoich sukcesach i udziale w wielu oferowanych im zajęciach i projektach prowadzonych  przez pracowników ośrodka. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się wychowankowie Wiktor Witka, Wiktor Jankowski, Tomasz Łuczak i Dawid Waluk. Wychowankowie Ci zainteresowani byli specyfiką służby wojskowej i wykazali się szczególnym zaangażowaniem podczas spotkania opowiadając o tym, czego nauczyli się podczas pobytu w MOW.

Opracowała

Magdalena Kuligowska 

27 FINAŁ WOŚP

W dniu 13.01.2019r. za pośrednictwem Regionalnego Centrum Wolontariatu wychowankowie naszej placówki: Kamil Grund, Adam Jóskowski, Marcel Jankowski, Maciej Heba i Piotr Pupp byli wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pod opieką Mileny Chryściuk i Gerarda Swatowskiego wspólnie kwestowaliśmy na Elbląskiej Starówce.

Dzięki hojności i szczodrości mieszkańców Elbląga zebraliśmy1961, 81 zł. Także w tym roku punktualnie o 20:00 posłaliśmy pozytywną energię w stronę Dobrych Aniołów. Światełko do nieba jest wydarzeniem przeprowadzanym w każdym sztabie na całym świecie. Jest to wyjątkowa akcja dla naszych podopiecznych, w którą są bardzo zaangażowani, uczy ich odpowiedzialności, umiejętności współpracy z innymi, empatii i życzliwości.

 

ZDJĘCIA

 

 Opracowała: Chryściuk Milena

Program Laboratorium – Mój Profil

        W dniu 9 stycznia 2019 roku grupa wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim w ramach Programu Wspomagania uczniów w wyborze zawodu "Laboratorium - Mój Profil" miała okazję zwiedzić zakład tapicerstwa jachtowego "Pacyfic" w Ostródzie. Młodzież mogła zobaczyć pracę na stanowiskach taki jak: krojczy, tapicer i szwaczka. Każdy z tych zawodów wymaga niesamowitej precyzji i dokładność, ponieważ nawet najmniejszy błąd spowoduje, że dany produkt nie będzie zdatny do sprzedaży. Pracownicy mimo pracy na swoich stanowiskach bardzo miło nas przyjęli i krok po kroku opowiedzieli jak funkcjonuje firma.

 

       Gdy zobaczyliśmy zakład od środka byliśmy pod wrażeniem i z zaciekawieniem słuchaliśmy pracowników. Niektórym z nas spodobało się w takim stopniu, że w przyszłości chcielibyśmy pracować w takim zawodzie. Po powrocie długo toczyły się rozmowy na temat poznanego zakładu pracy. W ramach projektu udział wzięli wychowankowie III klasy gimnazjum i 8 klasy podstawowej : Jakub Bartnikiewicz, Adam Jóskowski, Bartłomiej Rebajn, Patryk Malinowski, Paweł Heinsius, Daniel Połubiatko. Opiekunowie projektu Danuta Miszkowicz i Katarzyna Filip.

 

  

 

Opracował : Jakub Bartnikiewicz i Adam Jóskowski

Spotkanie przed wyjazdem do Lincoln

         11 stycznia 2019 roku odbyło się spotkanie grupy nauczycieli i wychowawców podsumowujące przygotowania do szkolenia w Wielkiej Brytanii, w ramach realizowanego w naszej placówce projektu unijnego „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”. Omówiono szczegóły plan pobytu w Lincoln. Zaprezentowano odwiedzany region pod kątem geograficznym, kulturowym oraz kulinarnym. Zostały przydzielone zadania mające usprawnić realizację mobilności, która odbędzie się w pierwszym tygodniu ferii zimowych, w dniach 20.01. – 27.01.2019 roku.

 

Xymena Swatowska

„Powstańcy zwyciężali wszędzie!”- Warszawiacy w Stutthof

      To tytuł wystawy, która został przygotowana przez pracowników Muzeum Stutthof w Sztutowie i Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

    Wystawa przedstawia historię i losy warszawiaków w KL Stutthof w sposób wielowymiarowy dodatkowo opatrzony faktami historycznymi przez pracownika działu edukacyjnego Muzeum Stutthof – p. Małgorzatę Daniluk, która współpracuje z nami przy realizacji projektu edukacyjnego „Stutthof- ja w miejscu pamięci”. Ta współpraca zaowocowała tym, że mogliśmy gościć tę wystawę a dzięki temu młodzież wzięła udział w warsztatach. Bogata ikonografia przedstawia losy byłych więźniów KL Stutthof z transportów warszawskich. „To była szczególna grupa więźniów związana z jednym z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej” – mówiła pani Małgosia.

 

       Dodatkowym elementem warsztatów była broszura uzupełniająca informacje o historii Powstania Warszawskiego oraz losów jego uczestników, którzy przeszli piekło obozu koncentracyjnego Stutthof.

       To była lekcja historii o walce, tęsknocie i umiłowaniu Ojczyzny, za którą bardzo dziękujemy.

 

B.Szczodrowska

WIECZÓR WIGILIJNY W MOW

     Jak co roku, przed wyjazdami do domów rodzinnych na święta, mieliśmy okazję złożyć sobie życzenia w naszym ośrodku.Tym razem oprawą artystyczną zajęła się grupa III, z pomocą pana Bogdana i pani Ani. Okazją do refleksji i zastanowienia było przedstawienie nawiązujące do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Przekazem spektaklu była myśl, iż miejsce kontaktów międzyludzkich zajęły współcześnie media, Internet. Do tego problemu nawiązał również zaproszony gość, proboszcz parafii w Łęczu. Swoją obecnością zaszczycili nas również: pani z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamionku Wielkim, przedstawiciel Rady Powiatu, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar oraz była więźniarka KL Stutthof mieszkająca w Kamionku Wielkim.


       Po tradycyjnym podzieleniu się opłatkiem i złożeniu sobie życzeń, można było wreszcie posmakować pięknie wyglądających specjałów, które okazały się również bardzo smaczne – brawo dla pań kucharek i ich pomocników. No i okazało się, że wszyscy byli w tym roku bardzo grzeczni – prezentami obdarował ich przybyły do nas Mikołaj. Dobrze, że akurat napadało sporo śniegu.


Wesołych Świąt!

 

GALERIA

 

Gerard Swatowski

 

 

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

     W dniach przed Świętami Bożego Narodzenia  I grupa wychowawcza wraz ze swoimi wychowawcami wykonała dekorację w pomieszczeniach grupy I. Wszyscy wychowankowie są przygotowywani do wyjazdów do domów rodzinnych. Przygotowali dla swoich najbliższych pierniczki, aniołki i pamiątki. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam przygotować się do tych pięknych Świąt w atmosferze życzliwości i serdeczności.
     Bieżący czas mija nam na nauce składania życzeń i śpiewania kolęd oraz wykonywania ozdób choinkowych. Wszystkim wychowawcom, wychowankom, Dyrekcji MOW oraz pracownikom jak również najbliższym składamy życzenia zdrowych, spokojnych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.
 
 
 
 
 
Opracował
Janek Sakowicz
 Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego