Trudne rozmowy na jeszcze trudniejsze tematy…

           14 lutego w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim odbyło się spotkanie całej społeczności z osobą , która w 1985 roku była wychowankiem naszej placówki. Spotkanie zorganizowała pedagog A.Wojtczak w ramach realizacji programu wychowawczo- profilaktycznego.

         Takie spotkania nie są łatwe dla uczestników, niezależnie po której stronie zajmują miejsce. Pan Robert wiele w swoim życiu doświadczył. Rodzice, którzy borykali się ze swoimi problemami nie byli w stanie podołać obowiązkom i trudnościom. On sam jako dziecko był wychowankiem wielu placówek, które na swój sposób próbowały mu pomóc. Trudno było mu zaufać dorosłym, szukał akceptacji i przynależności. Akceptację znalazł wśród zdemoralizowanych starszych kolegów, którzy wykorzystywali go do np. włamań, kradzieży itp. Pił alkohol i stosował różne dostępne w tamtym czasie substancje odurzające i mocno się uzależnił.  Skończyło się to umieszczeniem w Zakładzie Poprawczym a potem Zakładem Karnym.

 

 

         To tylko fragment historii, którą usłyszeliśmy… dalsza część była znacznie trudniejsza i bardzo osobista.

Uczestnicy spotkania mogli na koniec zadać kilka pytań, m.in., czy trudno utrzymać abstynencję?, jak długo trwa jego abstynencja?, czy jego dzieci sprawiały mu problemy podobne do tych , które on stwarzał swoim rodzicom?, czy wybaczył swoim rodzicom?

                                                   Panie Robercie, dziękujemy!

 

Opracowała:

Anna Wojtczak