Ferie zimowe Jaworze 2018 r.

 

W dniach 28.01.2018 r. – 04.02.2018 r. zespół wychowawczy w składzie: Milena Chryściuk, Sławomir Żukowski, Paweł Górny, zorganizował ferie zimowe dla wychowanków pozostających w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym na ten czas. Miejscem zimowego wypoczynku była miejscowość Jaworze w województwie śląskim, gdzie mieści się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. W trakcie akcji zimowej w Jaworzu przebywali następujący wychowankowie: Maciej Klobuch, Damian Skierka, Daniel Luks, Patryk Słojewski, Dawid Piwek, Patryk Czapka oraz  Kacper Baranowski.

W trakcie pobytu realizowany był przedłożony wcześniej i zatwierdzony przez Dyrekcję MOW program ferii zimowych. Na początku pobytu wychowankowie zostali zapoznani i przeszkoleni z zasadami bezpiecznego zachowania się na terenie placówki, zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami przeciwpożarowymi oraz zasadami funkcjonowania grupy feryjnej.

W czasie pobytu feryjnego zrealizowano piesze wycieczki na terenie miejscowości Jaworze, podziwiając architekturę tego miasteczka. Zobaczyliśmy między innymi pomnik Maurycego Jana Nepomucena, tężnie solankową służącą do naturalnej inhalacji oraz pobliski krajobraz Beskidu Niskiego.

Odwiedziliśmy także Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu.      W muzeum tym nasi wychowankowie poznali historię Bałtyku oraz poszerzyli swoje wiadomości o charakterystycznych zwierzętach występujących w Morzu Bałtyckim. Poznali wiele gatunków ryb, kręgowców, bezkręgowców, skorupiaków, mięczaków, ślimaków, małży, głowonogów, płazów, gadów oraz raf koralowych. Obejrzeliśmy także film edukacyjny pokazujący piękno Jaworza i okolic.

Ponadto odwiedziliśmy Muzeum Historyczne w Bielsku Białej – Zamek książąt Sułkowskich. Jest to najstarsza i największa zabytkowa budowla stojąca na terenie historycznego miasta Bielska. Nasi wychowankowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o historii miasta Bielsko – Biała.

W Bielsko – Białej odwiedziliśmy także Studio Filmów Rysunkowych. Wychowankowie zobaczyli jak w przeszłości tworzono filmy rysunkowe oraz jak wykonuje się je aktualnie. Dowiedzieli się także o historii tego miejsca. Na koniec zaś wspólnie obejrzeliśmy trzy bajki wykonane w tym studio.

W czasie trwania akcji zimowej odbyły się również dwie wycieczki. Jedna do  Wisły. Druga do Wieliczki. W Wiśle zwiedziliśmy skocznie im. Adama Małysza. Na naszych podopiecznych największe wrażenie zrobił sam wjazd na górę skoczni wyciągiem krzesełkowym. W Wieliczce odwiedziliśmy Kopalnię Soli ,,Wieliczka”. Nasi podopieczni zwiedzili tam wiele miejsc. Największe jednak wrażenie zrobiła na nich Kaplica św. Kingi.

ZDJĘCIA

            wychowawcy:

            Milena Chryściuk

            Sławomir Żukowski

            Paweł Górny